İtalyan Tasarımı Sağlam Bir İsveçli: Volvo 262C Bertone’nin Kırk Yılı

Volvo 262C Bertone Design

 

Volvo otomobilleri 1970’lerin ortalarında, bugünün modellerinden çok farklı bir görüntüye sahipti. 200 serisi otomobiller pratik, sade ve güvenli ve belki de biraz karmaşıktı; Volvo’nun ürünleri, Volkswagen gibi düşük maliyetli ithalatın üzerinde bir adımdı, ancak Cadillac ve Mercedes-Benz gibi lüks markalarla aynı kulvarda anılmaktan çok uzaktı. 262C Bertone bunu değiştirirdi.

İsveçli otomobil üreticisi uzun süre hayatta kalmak istiyorsa eğer, bunun üstesinden gelmesi gerektiğini biliyordu ve 1960’ların sonundaki altı silindirli 164 modeli bu yöndeki ilk gerçek adımdı. Volvo, altı silindirli, iki kapılı (o günkü adlandırma geleneğinde 162 olacaktı) üretmedi, ancak güncellenmiş 264’ün 1975’te 164’ü (1976’da ABD’de) değiştirdiği gibi, 262’de yeni bir tasarım anlayışı ile garip bir şekilde, sadece Kuzey Amerika pazarı için. 1976-77 arasında yalnızca 3.329 adet 262GL üretildi.

 

Volvo 262 GL

262GL, Fransa’da Société Franco-Suédoise de Moteurs-PRV olarak bilinen Peugeot-Renault-Volvo ittifakı aracılığıyla imal edilen B27F 2.7 litrelik V-6 motoru 264 modeli ile de paylaştı. Bu tamamen alüminyum yakıt enjeksiyonlu motor 140 beygir güç üretti. Avrupa versiyonunda ise 127 beygir güç üretebiliyordu. ABD tüketicisinin beklentisi ise iki kapılı 200 serisi bir otomobilin daha da güçlü olması yönünde idi.

Volvo bu süreçte İtalya’nın Torino kentindeki Carrozzeria Bertone ile başarılı bir işbirliği başlattı. Bu saygıdeğer İtalyan şirket 264 TE modeli üst düzey yöneticiler için, uzun şasi bir limuzini tasarladı.

Volvo 262C Bertone Limuzin

Otomobil tasarımcısı Bertone şirketi ile Volvo bir başka özel, düşük hacimli model üretmeye karar verdi. Volvo CEO’su Pehr G. Gyllenhammar’ ın baş tasarımcısı Jan Wilsgaard lüks bir coupe modeli çizdi. Bu prototip coupe, Carrozzeria Coggiola tarafından 164 iç test şablonu kullanılarak oluşturulacaktı, bu yüzden bu otomobil 164’ün kendine özgü dört lamba tasarımını kullandı; Aynı zamanda İsveç’in geniş C sütunlarında üçlü taç amblemi taşıyordu. Eşsiz şık görünümü, eşsiz bir tavanda, daha fazla gömme yan camdan ve modifiye edilmiş alt arka gövde panellerinden geldi.

Mart 1977’de Cenevre Otomobil Fuarı’nda, en alışılmadık 200 serisi varyantı açıklandı: 262C. 264 tarzı ön uç ve tek taç amblemlerinin C sütunları üzerinde olması prototipinden farklıydı ve sınırlı üretim süreci 1978 model yılı için başlayacaktı.

İtalyan Tasarımı ve İsveç İşçiliği Volvo 262C Bertone

Bertone tarafından el işçiliği ile oluşturulan gövde modifikasyonları ve son montajı olan bu otomobil, yumuşak deri ile kaplanmış ön paneli, hemen hemen her yüzeyindeki kalite ile gerçekten cömert bir iç mekana sahip olacaktı.

262C başlangıçta yalnızca Mystic Silver boyası ve siyah deri ile koordine edilen vinil üst yüzeyle sunuluyordu. Neredeyse her şey standart donanımdı, sahipleri stereo, diferansiyel (açık veya sınırlı kayma) ve şanzımanlarını seçtiler (dört hızlı + aşırı hız manuel veya üç hızlı otomatik).

Altın metalik ve siyah boyalar, sans vinil çatı kaplamaları, bej rengi deri döşemede 1980 yılında piyasaya sürüldü.

Volvo ABD pazarı için 262C Volvo Coupé modelini, son iki yılında açık mavi ve metalik olmak üzere iki farklı ve bronz gövdesi üzerine altın boyalı bir çatı ile yeniden tasarladı. 1981’de gönderilmeden önce 19.550 dolara mal oldu, bugünkü 52.228 doların kabaca karşılığı olan bu tutar oldukça yüksek ancak müşterisini tatmin edecek düzeydeydi.

Üretim sona erdiğinde, 6,622 adet 262C Bertone, Torino tesisinden ayrılmıştı. Volvo Müzesi’nde sergilenen CEO Gyllenhammar için inşa edilmiş eşsiz, kırmızı, turbo şarjlı dört silindirli coupe de dahil olmak üzere, bu otomobilden birkaç özel örnek yapıldı.

Volvo Otomobil Müzesinde Sergilenen Özel 262C Bertone

Diğer bir özel 262C varyantı ise, ev konforunda ve ofis ortamı özelliklerini birlikte sunan limuzin konseptinde üretildi. Bunlardan beş adedi Kuzey Amerika’da bulunan bağımsız bir Kaliforniya firması tarafından Volvo Cars’ dan talep edilerek Solaire modeli ile üretildi. Bertone tarzı ve yapımı 780 daha sonra 262C’nin tentesini alacaktı.

Volvo 262C Bertone Cabrio

Volvo’nun ilk ve tartışmasız en belirgin lüks Coupe’ sini siz olsanız seçer miydiniz?

E-Posta Adresinizi Kaydedin, Yazılarımı İlk Siz Okuyun!

Abone Olun Murat Yazıcı

E-Posta Adresinizi Kaydedin, Yazılarımı İlk Siz Okuyun!

Abone Olun Murat Yazıcı

Written By
More from Murat YAZICI

İkinciler de Şampiyon Olur!

  Üç koca seneyi geride bıraktık güzel kuzum! Seninle kavuşmamızın ardından bir...
Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir