Uçuşan Mimari Yapılar

Giuseppe Loschiavo

“Aklınız gördüklerinizi anlamakta güçlük çekiyor ve ruhunuz bunun güzel olduğunu söylüyor ise sürrealizme hoşgeldiniz.” ünlü sürrealist Rene Magritte böyle söylüyor. Bu güzel çalışmalar çağdaş İtalyan aritst Giuseppe Lo Schiavo ‘ nun ideal ve Levitation isimli yeni sergisinden örneklerdir. Fotoğraf manipülasyon koleksiyonu tarihinin yeni örneklerinden Lo Schiavo gizemli boş deniz manzaraları üzerinde yükselen, kayalıklar üzerine yerleştirilmiş ‘7 Harika’ eser görselidir.

Görüntüler benzersiz bir şekilde bu ünlü mimari harikaları hayal dünyası sınırlarına taşıyor. Gerçek dünyada olduğu gibi etrafında turistler ve kalabalık trafik olmadan bu güzel eserleri yalın bir biçimde görmemizi sağlıyor. Rüya ile gerçeklik arasındaki bulanıklık Lo Schiavo’ nun işaret ettiği gibi, siyah ve beyaz görüntüleri ile vurgulanmıştır. “Geçmiş ve şimdiki arasındaki bağlantı.”

Mimarlık ve 20. yüzyılın başlarında Avant-garde akımından esinlenerek, Lo Schiavo – Rene Magritte, Salvador Dali ve Marcel Duchamp bir araya geldi. Paris benzeri şekilde bir gece yarısı. Kesinlikle geçmişten gelen bu eserleri birer cümle, ya da bir fotoğraf karesi ile hatırlamak istersek bu çalışmalar bize ışık tutabilir. Türkiye’ de bulunan nice mimari şaheser içinde benzer çalışmalar yapılabilir. Siz hangi eserleri böyle yalın ve anlaşılır olarak görmek isterdiniz?

 

E-Posta Adresinizi Kaydedin, Yazılarımı İlk Siz Okuyun!

Abone Olun Murat Yazıcı

Written By
More from Murat YAZICI

Dünyada Ölümden Başkası Yalan

Bu sabah 90′ lar pop dinlemek istedim ve açtım malum kırmızı siteyi....
Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir