Bugün benim doğum günüm

Sürpriz Doğum Günü Pastası

Bugün benim doğum günüm

İnsan bir kere gelir dünyaya, ve son gün gelinceye kadar geride bırakır yılları. Bizler hatırlamayız dünyaya geldiğimiz o muhteşem anları. Ancak bizi sevenler unutamazlar o güzel saniyeleri. Dört gün önce sizlerle kızımın doğduğu günü paylaşmıştım hatırlarsınız. (Ben Bugün Baba Oldum) İşte bende o anları hiç unutamıyorum, güzel kızım benimle aynı ay doğdu ve hatta ikimizde salı günü geldik dünyaya. Üzgünüm annesi, sana bir Başak burcu yetiyordu biliyorum ama artık ikimize de katlanmak zorundasın. Klasik otobiyografi cümlelerinden olan bir eylül sabahı İstanbul’ un Fatih semtinde doğdum demeyeceğim, çünkü o detaylar “Hakkımda” bölümünde fazlasıyla bulunuyor. Ben hikayemin en çok İstanbul kısmını seviyorum. İyi ki İstanbul’ da geldim dünyaya, yeniden doğsam yine İstanbul’ da olmak isterdim. Aslında Avrupa’ lı olarak başlayan hayatım 1987 yılında bendeniz dört yaşında iken, özümüze dönerek Anadolu topraklarına göç etmişiz ailem ile birlikte. İkinci iyi ki ise Çengelköy’ lü olarak devam etmektir hayata. Çünkü anlatılmaz yaşanır Çengelköy. Çocukluğumun geçtiği bu güzel semtin her mahallesinde ayrı bir lezzet vardır. Bizim mahalle tam bir ÇengelKÖY’ dü aslında. İneklerin otladığı, sütçü teyzelerin olduğu, bahçelerinde koçan koçan mısırların yetiştiği İstanbul içerisinde bir köy. İki adım yürüdüğünüzde boğazla kucaklaşırsınız Çengelköy’ de, iyot kokusunu ciğerlerinize doldurur belki bir kaç tane de istavriti kovanıza doldurursunuz şanslı iseniz.

Çocukluğuma dair filmin ilk kareleri bulanık da olsa aklımda hala. Güneşli bir bahar sabahı Kasımpaşa’ da ki evimizin önüne küçük bir kamyonet yanaşmıştı, hani şu arkasına takılmaya çalıştığımız ekmek arabası olarak da kullanılan kırmızı kamyonetlerden. Evimiz ufaktı ve eşyamız azdı, doldurdular sırayla her şeyi o kırmızı küçük kamyonete. Beni de kamyonetin önüne oturttular ve elime üzeri deniz kabukları ile süslenmiş değerli bir vazoyu tutuşturdular. Nereye gittiğimiz hakkında en ufak bir fikrim olmadan çıktık Kasımpaşa’ dan yola. O zamanlar trafik yok tabi kısa bir süre sonra vardık Boğaziçi Köprüsü’ ne, ilk defa o gün tepeden baktım İstanbul’ a ve hayranlığım sevdaya dönüştü. Sol tarafımızda kocaman beyaz bir bina (Kuleli Askeri Lisesi) vardı, orayı göstererek işte yeni mahallemiz dedi ablam. Denize çok yakındı ve yemyeşildi, Kasımpaşa’ nın beton yığını bitişik nizam binalarından sonra çok hoşuma gitmişti ne yalan söyleyeyim. Köprüden sonra yine sahil yolunu izleyerek dik bir yokuştan yukarıya tırmandık, yokuşun büyük bir kısmı mezarlıklardan oluşuyordu. O gün hiç aklıma gelmedi tabi zamanı geldiğinde sevdiklerimizle vedalaşacağımız yerin burası olduğu.

Kırmızı kamyonet bir sokağa girdi, kocaman demir bir garaj kapısı ve onun yanında yaya girişi için yapılmış iki kanatlı üzerinde metal bir kemerin olduğu giriş kapısı vardı. Yolculuk boyunca sımsıkı tuttuğum deniz kabukları ile kaplı vazoyu ablama verip araçtan indim. Merak ve heyecanla etrafı inceliyordum, çok farklıydı burası. Kasımpaşa gibi karanlık değildi, güneşi kesen kocaman binalar yoktu. Pırıl pırıl aydınlatıyordu güneş her yeri. Büyükler eşyaları bahçe kapısından girip, bahçeyi ikiye bölen çini yoldan içeri yeni evimize taşıdılar. Kocaman bir yemek masamız, küçük bir büfemiz, divan – çekyat – koltuk derken yerleşmişti yeni evimiz. Eskisine nazaran biraz daha büyüktü ama asıl büyük olan bahçemizdi aslında. Evimizin önü kocaman bir balkondan ibaretti, apartman kapısının haricinde bir de balkon kapımız vardı eve giriş çıkışı sağladığımız. Şimdi düşünüyorum da hırsızlık diye bir şey yoktu o zamanlar demek, balkon kapısı hiç kapanmazdı özellikle yazları. İşte başlıyordu Çengelköy macerası, artık sadece bayramları babaanne ziyaretine gidiliyordu Kasımpaşa’ ya. Hiç özlemiyordum orayı, çocukluğumu burada geçireceğim için mutluydum. Evet evet çok mutluydum hemde.

Yıllar birbiri ardına geçerken büyüyordum bende farkında olmadan. Bayramları harçlık vermemeye başladıkları zaman fark ettim büyüdüğümü. Güzeldi o zaman büyümek, mahalleden çıkabilmek yeni yerler keşfedebilmek demekti büyümek aslında. 90′ ların başında ilkokula başladım, panaromik boğaz manzaralı Talimhane İlkokulu sıralarında. Sonra sahile indim. Çengelköy İlköğretimde orta okulu tamamlayıp, Üsküdar’ ın yolunu tuttum liseli olmak için. Yıllar ne çabuk geçiyordu, hiç acelem yoktu aslında biraz daha tadını çıkarsaydım çocuk olmanın. Çocukluğum, ergenliğim, gençliğim ve artık kendi ailemle geçirdiğim yıllar hepsi burada geçti.

Uzun yıllar seni aradım sevgili, ta ki 2012 yılının Ocak ayına kadar. Soğuk bir kış gecesi değdin ruhuma ilk defa, işte o an ben yeniden doğdum. İyi ki beklemişim, iyi ki kimseyi oturtmamışım gönlümdeki tahtta. Her insanın bir miladı vardır ya işte benim miladım sensin sevdiğim. Sürprizlerle dolu öyle bir güzel doğum günü hazırlamıştın ki bana şaşkınlığım hala devam ediyor. En büyük sürpriz ise elbette ki sayfaları sevdiklerimden cümlelerle dolu harika defter oldu. Hem güldüren, hem de hüzünlendiren kelimelerle dolu bu defter. Hayatımda aldığım en güzel hediye aslında. Artık kaç yaşımda olduğumu bile düşünmüyorum biliyor musun? Çünkü artık sen varsın, evladımız yanımızda ve huzurumuz var. İnsan başka ne için yaşar ki. Sağlık, huzur, mutluluk ve aile…

Bunların hepsini bir arada ilk kez bu doğum günümde hissettim ve son nefesime kadar böyle olması için dua ediyorum. Zorluk, sıkıntı ve hüzünlerle dolu 32 yılı geride bırakmanın hafifliği ile merhaba diyorum yeni yaşıma. İyi ki varsınız sevdiklerim, iyi ki varsınız beni sevenler. İyi ki doğmuşum, iyi ki sizinle aynı yolda yürümüşüm. Hepinizi çok seviyorum…

 

E-Posta Adresinizi Kaydedin, Yazılarımı İlk Siz Okuyun!

Abone Olun Murat Yazıcı

Written By
More from Murat YAZICI

Çılgın Harfler

Minimalist tipografi çalışmaları neticesinde ortaya çıkan bu ilginç harfler, Foreal tasarım stüdyosuna...
Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir