1971 Yılından İstanbul Manzaraları

İstanbul Yeni Cami 1971

1971 Yılından İstanbul Manzaraları

Şehirlerin sultanı İstanbul’un Anadolu ve Avrupa yakaları henüz Boğaziçi Köprüsü ile kavuşmadan önce kaliteli bir analog fotoğraf makinesi ile çekilen 1971 yılına ait İstanbul Seyahati fotoğrafları.

İstanbul’ a gökdelenlerin gölgeleri düşmeden, köprülerle iki yakası bir araya gelmeden ve tek hava alanı varken yabancı bir turist uğruyor. Yabancı misafirimiz güzel şehrimizi gezerken döneminin en kaliteli kameralarından biri ve tek renkli fotoğraf filmi olan Kodachrome’u kullanarak bu görüntüleri alabilmiş. Ancak böyle zor bulunan filmlerin baskı işlemleri devrinin teknolojisinin üstünde yer alıyor. Parsons, Kansas’ta bulunan Dwayne’s Photo stüdyosu da o dönem renkli film tab edebilen dünya üzerindeki yegane laboratuvarmış.

Takvimler 1969 yılını gösterdiğinde ilk dijital fotoğraf makinesi prototipi yapıldı. 1975 yılında ise Kodak mühendisi “Steven Sasson” ilk dijital fotoğraf makinesini geliştirdi. Fotoğrafçılığın yeni çağı açılmadan hemen önce çekilen bu İstanbul fotoğrafları, analog dokusu ile bir dönemin kapanışına da tanık olmayı da sağlıyor.

Charles Samz’in İstanbul Seyehati Fotoğrafları

 

 

E-Posta Adresinizi Kaydedin, Yazılarımı İlk Siz Okuyun!

Abone Olun Murat Yazıcı

Written By
More from Murat YAZICI

Dünyaya Tavanından Bakmak!

2010 yılında, John Thackwray adlı  Güney Afrika’ lı fotoğraf sanatçısı, yeni bir...
Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir